چرا دوچرخه سواران به استفاده از جی پی اس نیاز دارند

چرا دوچرخه سواران به استفاده از جی پی اس نیاز دارند
مرتضی اسکندری
تاریخ انتشار: 1400/09/12 13:02

چرا دوچرخه سواران به استفاده از جی پی اس نیاز دارند؟

همه ورزشکاران برای بهبود عملکرد خود از وسایل الکترونیکی خاصی استفاده می‌کنند تا نحوه تمرین و کارکرد خود را در میدان ثبت کنند. برخی رشته‌های ورزشی مانند دوچرخه‌سواری، علاوه بر ثبت عملکرد ورزشکار به ثبت مسیر طی شده نیز نیاز دارد؛ زیرا با بررسی عملکرد ورزشکار در هر نقطه از مسیر، اطلاعات بسیار دقیق و مفیدی برای بالا بردن کیفیت کار ورزشکار در اختیار وی قرار می‌گیرد. در این مقاله دلایل نیاز دوچرخه سواران به جی پی اس دوچرخه را به‌صورت کامل برای شما شرح می‌دهیم.


آشنایی با واژه GPS و نحوه کمک آن به دوچرخه سواران

در ابتدا بهتر است بامعنی واژه GPS آشنا شوید. این واژه مخفف عبارت Global Positioning System به معنی سیستم موقعیت‌یاب جهانی است. این سیستم توسط ایالت متحده آمریکا برای مقاصد نظامی ساخته‌شده است که باگذشت زمان در اختیار عموم مردم قرار گرفت. برای تعیین موقعیت از 24 تا 31 ماهواره که در اطراف کره زمین در حال چرخش هستند استفاده می‌شود.

دوچرخه‌سوارها علاوه بر استفاده از دستگاه‌هایی که برای اندازه‌گیری ضربان قلب، فشارخون، تنفس و... مورداستفاده قرار می‌گیرند، به دستگاهی به نام جی‌پی‌اس نیز نیازمند هستند. استفاده از دستگاه GPS به جز کمک کردن برای افزایش سطح عملکرد دوچرخه‌سوار، به او این امکان را می‌دهد که مسیر خود را به‌طور کامل ثبت کند. این ثبت مسیر حتی در زمانی که برای وی اتفاقی رخ دهد و او به دریافت کمک نیاز داشته باشد نیز مفید است.


استفاده از جی پی اس چه فوایدی برای دوچرخه سواران دارد؟

نصب جی پی اس دوچرخه برای دوچرخه‌سوار فوایدی زیادی دارد که در ادامه پنج مورد از مهم‌ترین آن‌ها را به‌صورت کامل شرح می‌دهیم. این موارد عبارتند از:

· ثبت مسیر حرکت

ثبت اطلاعات مسیر حرکت دوچرخه‌سوار اطلاعات زیادی را در اختیار وی و مربی‌هایش قرار می‌دهد. اگر ورزشکار به‌صورت حرفه‌ای و تیمی کار می‌کند با استفاده از تحلیل داده‌های حاصل از مسیر حرکت، می‌تواند نحوه حرکت هم‌تیمی‌های خود را مقایسه و در صورت بهتر بودن کار آن‌ها، از نحوه عملکردشان الگوبرداری کند.

اگر ورزشکار پس از پایان راه به این نتیجه برسد که مسیر مناسبی را برای دوچرخه‌سواری انتخاب نکرده، می‌تواند با پیدا کردن مسیر طی شده بر روی نقشه، آن را برای دفعه‌های بعد از لیست حذف کند. در انتها نیز بهتر است بدانید که انجمنی برای ثبت مسیر دوچرخه سواران وجود دارد که شما می‌توانید با بارگذاری مسیر ثبت‌شده توسط جی پی اس خود در این سایت، به سایر دوچرخه سواران برای پیدا کردن مسیرهای جذاب کمک کنید.


· ضبط مدارک

دوچرخه‌سواری نیز مانند سایر ورزش‌ها با احتمال بروز خطر همراه است؛ ازجمله خطرهای وارده می‌توان به تصادف با ماشین در مسیرهای دوچرخه‌سواری شهری یا سقوط در مسیرهای کوهستانی اشاره کرد.

اگر دوچرخه‌سوار در حین حرکت دچار سقوط شود، با ارسال مسیر ضبط‌شده برای امدادگران می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی نجات پیدا کند. دوچرخه‌سواری در مسیرهای شهری نیز ممکن است با سانحه همراه باشد و ورزشکار دچار تصادف با ماشین یا سایر وسایل نقلیه موتوری شود. اگر در این تصادف وسیله نقلیه موتوری مقصر باشد، دوچرخه‌سوار می‌تواند اطلاعات حرکت خود را که توسط مسیریاب ماهواره‌ای ضبط‌شده، در اختیار پلیس قرار دهد و از اتهام رها شود یا درخواست خسارت کند.


· کمک به حفظ سلامت

وظیفه اصلی GPS ثبت مسیر حرکت یا مسیریابی است. اما GPSهای مخصوص دوچرخه‌سواری علاوه این عمل، با نمایش دادن میزان فشارخون، سطح اکسیژن خون، میزان چربی سوزی و... به ورزشکار این امکان را می‌دهد که هرلحظه از وضعیت سلامت بدن خود اطلاعات دقیقی در دست داشته باشد.

آگاه بودن فرد از علائم حیاتی خود می‌تواند در تصمیم‌گیری وی جهت ادامه مسیر یا بازگشت به نقطه حرکت و یا حتی تغییر مسیر حرکت کمک کند و با این روش از خستگی بیش‌ازحد دوچرخه‌سوار جلوگیری می‌شود.


· بالا رفتن انگیزه ورزشکار

هنگامی‌که ورزشکاران به‌صورت گروهی با دوستان و یا هم‌تیمی‌های خود به دوچرخه‌سواری می‌رود بهتر است که با استفاده از موقعیت‌یاب، از مکان یکدیگر اطلاع داشته باشند. اگر فردی درجایی از راه تصمیم به استراحت زودهنگام بگیرد، با چک کردن مکان همراهان خود و دیدن ادامه دادن مسیر توسط آن‌ها انگیزه زیادی برای ادامه دادن حرکت پیدا می‌کند.

همچنین در این تفریح یا تمرین تیمی، افراد میتوانند پس از پایان راه و دسترسی به کامپیوتر یا لپ‌تاپ به بررسی اطلاعات ثبت‌شده بپردازند. افراد با پیدا کردن نقاط ضعف و رفع آن‌ها، عملکرد تیمی بهتری خواهند داشت.


· بهبود عملکرد و رکورد

با توجه ‌به اینکه جی‌پی‌اس تمام اطلاعات حرکت را به‌صورت دقیق ثبت می‌کند، افراد با مقایسه اطلاعات هر بار دوچرخه‌سواری با دفعه‌های قبل، به‌راحتی می‌توانند میزان پیشرفت خود را بسنجند. استفاده از این دستگاه به‌خصوص برای افرادی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند و پس از مدتی استراحت به ورزش بازگشته‌اند، بسیار مناسب است.

نصب این دستگاه برای دوچرخه سواران تفریحی نیز بسیار مفید است. این افراد با کمک دستگاه مکان‌یاب ماهواره‌ای می‌توانند میزان پیشرفت خود نسبت به گذشته را بدانند و برای آینده مسیرهای جدید و متفاوتی را انتخاب نمایند.


در استفاده از دوچرخه برای تردد شهری هم جی پی اس لازم است؟

امروزه برخی افراد با انگیزه‌های مختلف مثل کاهش آلودگی محیط‌زیست، شلوغ بودن جاده‌ها و ترافیک سنگین، گران بودن هزینه تردد با وسایل نقلیه شخصی و عمومی و... به استفاده از دوچرخه برای طی مسیرهای داخل شهر روی آورده‌اند.

متاسفانه در همه‌جا پارکینگ مخصوص دوچرخه وجود ندارد و از طرفی وجود سارقان نیز خطری برای از دست دادن دوچرخه است. نصب سیستم موقعیت‌یاب ماهواره‌ای بر روی دوچرخه به افراد کمک می‌کند تا در صورت گم‌شدن و یا به سرقت رفتن وسیله خود به‌راحتی آن را پیدا کنند.

با نصب سیستم جی پی اس بر روی دوچرخه می‌توانید یک مرکز اجاره دوچرخه راه‌اندازی کنید و با آسودگی خاطر، دوچرخه‌های خود را در اختیار عموم قرار داده و کسب درآمد نمایید.


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم دلایل نیاز دوچرخه سواران به جی‌پی‌اس دوچرخه را به‌صورت کامل شرح دهیم. استفاده از دستگاه مکان‌یاب حتی برای افرادی که به‌صورت تفریحی دوچرخه‌سواری می‌کنند نیز مفید است. استفاده از این سیستم در صورت بروز حادثه، برای حفظ سلامتی، بهبود عملکرد تیمی و فردی و... به شما کمک می‌کند. با تهیه و نصب سیستم موقعیت‌یاب می‌توانید منبع درآمد خوبی داشته باشید.


چرا دوچرخه سواران به استفاده از جی پی اس نیاز دارند فواید استفاده از جی پی اس برای دوچرخه سواران جی پی اس دوچرخه Why do cyclists need to use GPS bicycle GPS benefits of using GPS for cyclists