اهمیت جمع آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان

اهمیت جمع آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان
مرتضی اسکندری
تاریخ انتشار: 1400/07/30 13:02

تخصص ما در این زمینه هاست

Logistic & Fleet Management

لجستیک و مدیریت ناوگان

Enterprise Asset Management

مدیریت دارایی های سازمانی

Customer Relationship Management

سیستم ارتباط با مشتری

Enterprise Resource Planning

سیستم برنامه ریزی منابع سازمان

Human Resources Management

مدیریت منابع انسانی

Learning Management System

سیستم مدیریت یادگیری

Tender System

سیستم مناقصات

Supplier System

سیستم تامین کنندگان

اهمیت جمع‌آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان

در شرایط فعلی مباحثی از قبیل جمع‌آوری داده و اطلاعات و بررسی و تحلیل این نوع از داده‌ها در مدیریت بخش‌های مختلف، افزایش قابل ‌توجهی پیدا کرده ‌است. بنابراین اهمیت جمع آوری داده‌ و تحلیل آن در مدیریت ناوگان حمل و نقل، شناخته‌ شده و مسلم است. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که مدیریت ناوگان حمل و نقل، به ‌طورکلی، مباحثی از قبیل رهگیری و نظارت رانندگان و نیروهای میدانی و هم‌چنین رفتارهای رانندگان در مسیر حمل و نقل را شامل می‌شود و تعداد بارهای تحویل ‌شده به مشتریان را نیز در بر دارد. این مبحث شامل مسائل مهمی از قبیل میزان مصرف سوخت و یا بنزین نیز است.

از طرف دیگر مدیریت ناوگان، موضوعاتی از قبیل میزان مسافت طی ‌شده توسط هر یک از نیروهای میدانی و یا رانندگان را نیز شامل می‌شود. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که هر یک از موضوعات مطرح شده در مدیریت ناوگان، خود شامل اطلاعات و میزانی از داده‌های ضروری هستند. بنابراین لازم است تمامی اطلاعات دریافت ‌شده از هر یک از این بخش‌ها به ‌دقت ثبت و ضبط و نگهداری شوند و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار بگیرند تا از این طریق، مدیران بتوانند به بهره‌وری مورد نظر خود دست یابند. در این مقاله قصد داریم به اهمیت جمع آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان بپردازیم.

اهمیت جمع‌آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان

همان‌طور که می‌دانید عصر جدید با عنوان عصر اطلاعات و داده‌ها نام‌گذاری شده ‌است. بنابراین در این عصر، جمع‌آوری داده و تحلیل آن اهمیت اساسی برای کسب و کارها دارد. داده‌ها و تحلیل و بررسی آن‌ها می‌توانند به مدیران بسیاری از بخش‌ها از جمله مدیریت ناوگان حمل و نقل کمک کنند تا این دسته از افراد بتوانند همواره حرکتی مثبت و رو به جلو داشته باشند. این داده‌ها به این دسته از مدیران این امکان را خواهند داد تا آن‌ها بتوانند به پیش‌بینی شرایط دست بزنند و تصمیمات صحیح و مهم و هوشمندانه‌ای را برای وضعیت آینده‌ خود اتخاذ نمایند.

بنابراین در صورتی‌ که شما هم از جمله مدیران ناوگان‌های حمل و نقل هستید می‌توانید از اطلاعات به ‌عنوان یک ابزار استراتژیک استفاده کنید و از طریق آن، شرایط خود را پیش‌بینی کنید. استخراج داده‌ها و تحلیل آن‌ها می‌تواند مزیت‌های بسیاری را برای مدیران ناوگان‌های حمل و نقل به وجود آورد. به‌ طور کلی می‌توان گفت تحلیل این نوع از داده‌ها موجب می‌شود تا نوعی الگوی کلی در دسترس مدیران قرار بگیرد. این الگو کمک خواهد کرد تا مدیریت یک ناوگان بتواند به تصمیماتی صحیح و به ‌موقع دست بزند.

اهمیت استخراج داده‌ها و تحلیل آن در مدیریت ناوگان

همان‌طور که پیش ‌از این نیز گفته شد استخراج داده‌ها و تحلیل آن‌ها می‌تواند به ‌مرور زمان، نوعی الگو ایجاد کند. این الگو قادر خواهد بود اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار مدیران ناوگان‌های حمل و نقل قرار دهد. از جمله این اطلاعات می‌توان به برخی از رفتارهای خطرآفرین رانندگان و یا نیروهای میدانی در حین رانندگی اشاره کرد. هم‌ چنین با استفاده از این الگو می‌توان به زمان مناسب برای تعویض و یا تعمیر قطعات مصرفی خودروها دسترسی پیدا کرد. این الگو قادر خواهد بود اطلاعات کافی و کاملی را در زمینه میانگین مصرف سوخت و بنزین در اختیار مدیران ناوگان‌های حمل و نقل قرار دهد. این نوع از اطلاعات از طریق محاسبه حجم بار و میزان مسافت طی ‌شده به دست خواهند آمد. از طرف دیگر وجود این نوع از اطلاعات و داده‌ها کمک می‌کند تا مدیریت یک ناوگان بتواند عملکرد نیروهای میدانی و یا رانندگان خود را در مسیر، مورد بررسی قرار دهد و رفتارهای آنان را رصد کند. وی از این طریق می‌تواند از بروز رفتارهای خطرساز پیشگیری به عمل آورد و امنیت ناوگان را تضمین کند و هزینه‌های خود را کاهش دهد. در ادامه به بیان برخی از این اطلاعات خواهیم پرداخت.

اطلاعات مورد نیاز در زمینه فعالیت‌های اجرایی ناوگان

اگر مدیران ناوگان‌های حمل و نقل بتوانند به اطلاعات و داده‌هایی در زمینه فعالیت‌های اجرایی ناوگان خود دسترسی داشته باشند، می‌توانند گزارش‌هایی را از وضعیت رانندگان به دست آورند. در این ‌صورت به دیدی بسیار عمیق و همه‌جانبه در زمینه فعالیت‌های رانندگان در مسیر مورد نظر دست پیدا خواهند کرد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان تعداد تحویل سفارشات به مشتریان توسط هر یک از رانندگان را نام برد. از طرف دیگر می‌توان میزان مسافت طی ‌شده توسط راننده را محاسبه کرد و رفتارهای خطرساز وی را مورد بررسی قرار داد. مدیران می‌توانند این دسته از اطلاعات و گزارش‌ها را به صورت‌های مختلف روزانه، هفتگی، ماهیانه و… جمع‌آوری نمایند. بنابراین و به ‌مرور زمان به الگویی دست خواهند یافت که از طریق آن می‌توانند رفتار راننده‌ها و وضعیت ناوگان و نیروهای میدانی خود را مورد بررسی قرار دهند و از این طریق، ناوگان خود را بهبود بخشند و کارایی آن را افزایش دهند.

اطلاعات مورد نیاز در زمینه رفتار رانندگان ناوگان

یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که به شما کمک می‌کند تا روند فعالیت ناوگان و نیروهای میدانی خود را با بهبود مواجه نمایید، بررسی رفتار رانندگان ناوگان در مسیر و در حین رانندگی است. همان‌طور که می‌دانید رفتارهای رانندگان، تأثیر بسیار زیادی در میزان امنیت ناوگان دارد. در بسیاری از مواقع، بروز یک خطای بسیار کوچک از سمت رانندگان می‌تواند خسارت‌ها و آسیب‌های شدید و غیر قابل‌ جبران را به مدیریت سیستم وارد نماید. بنابراین پیش از بروز چنین مشکلاتی باید به اطلاعات مورد نیاز در این زمینه دسترسی داشته باشید.

برای دریافت این نوع از اطلاعات می‌توانید از سیستم‌های ردیاب از قبیل GPS استفاده کنید. لازم است بدانید که ردیاب‌ها دارای این امکان هستند که به خودروی شما متصل شوند و از این طریق به مدیریت ناوگان کمک کنند تا اطلاعات کافی در زمینه سلامت خودروها، زمان تعویض و یا تعمیر قطعات، رفتارهای خطرساز از سمت رانندگان و… را به دست آورند.

لازم است این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در چنین شرایطی، داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری‌ شده به مدیران ناوگان‌های حمل و نقل کمک خواهند کرد که با تمامی مسائل و مشکلاتی که موجب می‌شوند کارایی و میزان بازدهی مجموعه، کاهش پیدا کند، مواجه شوند و سپس در راستای برطرف کردن این نوع از مسائل اقدام نمایند. این دسته از مدیران از این طریق می‌توانند عملکرد ناوگان خود را بهبود بخشند و فعالیت خود را توسعه دهند.جمع آوری داده و تحلیل آن در مدیریت ناوگان
© تمامی حقوق مادی و معنوی این آثار برای نیک آوازه محفوظ می باشد.